Yuan, dolar karşısında tarihi düşük seviyeye geriledi

Dolar, başka ülke para üniteleri karşısında güçlenmeye devam ederken, son olarak bu para üniteleri ortasına Çin yuanı da katıldı.

Çin’de ülkeyi gelecek 5 yılda yönetecek Komünist Parti (ÇKP), 20. Ulusal Kongresi’nin akabinde idare organlarını belirlerken, büyümenin aksayabileceği ve bölgede tansiyonun artabileceğine yönelik kaygılar yuanı dolar karşısında tarihi düşük düzeye taşıdı.

Temmuz ayından bu yana yükseliş eğiliminde hareket eden dolar / yuan paritesi offshore piyasada 7,33’le tarihi doruğunu görmesinin akabinde şu sıralarda evvelki kapanışa nazaran yüzde 1,4 artışla 7,3280 düzeyinde bulunuyor.

Analistler, Çin’de bugün açıklanan datalara nazaran ülkenin üçüncü çeyrekte yüzde 3,9 büyüyerek beklentileri geride bırakmasına rağmen, datanın alt kalemleri ve bilhassa perakende satışların kestirimlerin altında kalmasının iktisada ait soru işaretlerini artırdığını tabir etti.

Ülkede tüketimin bilhassa üçüncü çeyreğin son ayında kıymetli derecede azaldığını, işsizliğin yükseldiğini ve ihracatın yavaşladığına dikkati çeken analistler, Çin iktisadı için gelecek periyodun kuvvetli geçebileceğini bildirdi.

Analistler, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında “sıfır vaka” siyaseti ve dünyada artan resesyon riskinin doları yuan karşısında desteklediğini belirtti.

Öte yandan, Çin hükümetinin harcamaları artırması ve Çin Merkez Bankası’nın piyasalara daha fazla likidite sağlayacağı beklentilerinin arttığını aktaran analistler, bu beklentilerin de yuanı baskıladığını söyledi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir