Uludağ yeni yıla karsız girecek: Rezervasyonlar yüzde 50 düştü

Bursa kent merkezine kara yoluyla 40 kilometre uzaklıkta bulunan Uludağ’da, yaklaşık 5 bin yatak kapasiteli otel ve tesislerde yılbaşı hazırlıkları tamamlandı. Çabucak her yıl beyaz örtüyle tatilcilerin yeni yıla girdiği Uludağ, bu yıl kâfi ölçüde kar yağışı alamadı.

Kar yetersizliği yılbaşı öncesinde rezervasyon iptallerine yol açtı. Neredeyse yılbaşında yer bulmanın imkansız olduğu Uludağ, bu yıl yaklaşık yüzde 50 doluluk oranıyla yeni yılı karşılayacak.

Meteroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere nazaran ise önümüzdeki günlerde ve yılbaşında hava sıcaklığı düşse de kar yağışı beklenmiyor.

OTEL DOLULUK ORANI YÜZDE 30-50 ARASINDA

Otel müdürü Erdem Başarır, yaptığı açıklamada, Türkiye’de yılbaşı denince Uludağ’da yıllardır yılbaşı gecesi de olsa kar yağdığını vurguladı. Lakin bu yıl kar yağışının azlığından ötürü eza yaşadıklarını vurgulayan Başarır, şöyle konuştu:

“Uludağ’ın otelleri birinci rezervasyonlarını açtığında yüksek talep vardı. Kar yağmadıkça konuklarımız farklı alternatifleri seçtiler. Bu yüzden de doluluk oranları yüzde 30-50 ortasında kaldı. Bu yılbaşı maalesef istediğimiz doluluk oranlarına ulaşamadık.

Yerli konuklarımız farklı noktalara gitse de bizim yaptığımız bir mutabakatla Polonyalı turistler yılbaşını burada geçirecek. Bu da düzgün bir gelişme oldu bizim için”

‘İLK KERE BU TÜRLÜ BİR YILBAŞI GEÇİRECEĞİZ’

Otel müdürü Tekin Demir, geçmiş yıllara göre yılbaşının kar olmaması nedeniyle sönük geçeceğini tabir etti. Uludağ’ın “mıknatısı”nın kar olduğunu ve ağır taleplerin bu devirlerde geldiğini vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

“İlk kez bu türlü bir yılbaşı geçireceğiz. Uludağ Türkiye’de kayak denince birinci akla gelen noktalardandır. Bunun bir imajı ve lokasyon avantajı da vardır. Konuk sayıları istediğimiz oranda değil”

‘YETERSİZ YAĞIŞ İŞLETMELERİ ÇOK MAKÛS ETKİLEDİ’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Lideri Murat Saraçoğlu ise her otelin yeni yıla farklı konsept ve etkinliklerle gireceğini aktardı.

Saraçoğlu, yetersiz yağışların işletmeleri çok makûs etkilediğini, rezervasyonların iptal olduğunu yahut bir kısmının da ertelendiğini anlatarak, şu sözleri kullandı:

“Yapay kar makinesi olan tesisler tercih edildi. Kartalkaya’ya dönüşler oldu. En son 2020 yılına girerken buna benzeri karsız bir yılbaşı olmuştu. Yeniden benzerini yaşıyoruz.

Otellerde doluluk oraları yüzde 50 civarında. Kar yağışlarının 11 Ocak’tan itibaren ağır bir halde başlaması bekleniyor. 19 Ocak haftası besbelli net ağır kar yağışı var. Yılbaşına hakikat ise küçük bir kar beklentisi var. Bu bile bir anda rezervasyonları hareketlendirebilir” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir