Sedat Peker-Ünsal Ban dosyasında yetki krizi sona erdi: Dosya Gölbaşı’na gönderildi

Firari suç örgütü lideri Sedat Peker ile eski THK Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban hakkında açılan davada yaşanan iddianame krizi sona erdi. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın yetkisizlik kararına yaptığı itirazı reddetti. Dava, Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

İddianame krizi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ünsal Ban ve Sedat Peker  hakkında, Ban’ın boşanma basamağında olduğu eşi AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’na ilişkin ferdî bilgileri Peker’e gönderdiği argümanıyla iddianame hazırlamıştı. İddianamede, Ban’ın “özel hayatın kapalılığını ihlal”, “verileri hukuka muhalif olarak verme yahut ele geçirme” ve “suç örgütüne yardım” kabahatlerinden 14 yıla kadar, Peker’in ise “özel hayatın kapalılığını ihlal” ve “verileri hukuka karşıt olarak verme yahut ele geçirme” suçlarından10 yıla kadar mahpusu istenmişti. Lakin Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi iddianamenin iadesine karar vermiş, savcılığın iade kararına yaptığı itiraz Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

Mahkeme, savcılığın itirazını reddetti

İade kararı sonrası iddianame tekrar Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesine gelmiş, mahkeme bu sefer de yetkisizlik kararı vererek belgenin Gölbaşı Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesine gönderilmesini kararlaştırmıştı. Savcılık mahkemenin bu kararına da itiraz etmişti. Bunun üzerine belge itiraz konusunda karar vermek üzere nöbetçi Ankara Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Belgeye bakan Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın itirazını reddederek, davanın Gölbaşı Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesinde görülmesine hükmetti. Mahkeme kararında “Suça bahis kayıtların gerek alındığı yerin ve gerekse cürüm tarihi itibariyle müşteki Zehra Taşkesenlioğlu’nun adres bilgileri dikkate alındığında, kabahatin öğrenilme yeri ile sanıklara isnat edilen aksiyonlar itibariyle kabahat yerinin de Gölbaşı olduğu” belirtildi. Bu karar uyarınca dava Gölbaşı’nda görülecek.

12 milyonluk rüşvet iddiası

Organize cürüm örgütü başkanı Sedat Peker, eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’den sermaye artırımı için 12 milyon TL rüşvet istediğini sav etmişti. Mine Tozlu Sineren’in ödemeyi reddettiğini belirten Peker, daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun Sineren’e ulaşarak kelam konusu danışmanlık şirketinde bir ortaya geldiklerini belirtmişti. Sineren ise kelam konusu argümanları doğrulamıştı.

“Ünsal Ban görüntü yolladı”

Peker argümanlarının devamında Taşkesenlioğlu’nun eşi olan Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi eski Rektörü Ünsal Ban’ın çektiğini belirttiği bir görüntüyü da paylaşmıştı. Görüntüde Zehra Taşkesenlioğlu’nun elinde bıçakla “İkiniz para kazanacaksınız diye beni yakıyorsunuz” diye bağırdığı görülüyordu. Görüntünün paylaşılmasının akabinde Ban, Peker’in argümanlarını kabul etmiş lakin görüntüyü kendisinin göndermediğini söylemişti. Peker ise, “Ünsal Ban’la ben telefonla birkaç defa görüştüm. O da öldürüleceğini düşünüyor. Hatta eşi olan AK Parti’nin Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun meskende otururlarken kendisine bıçakla saldırarak kısmen yaraladığı olaydan sonraki gizlice çekmiş olduğu imgeleri bana yolladı” sözlerini kullanmıştı.

Ünsal Ban tutuklanmıştı

Öte yandan Ağustos 2022’de AKP’li Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi Ünsal Ban’a boşanma davası açtığı ve 70 milyon lira (2,5 milyon dolar) tazminat istediği ortaya çıkmıştı. Ayrıyeten çiftin yaklaşık 5 milyon avroya Malta bandıralı bir tekne kiraladıkları da ortaya çıkmıştı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Zehra Taşkesenlioğlu, boşanma kademesindeki eşi Ünsal Ban’dan ve Sedat Peker’den şikayetçi olmuştu. Bunun üzerine Ban, Muğla’nın Milas ilçesinde boşanma kademesindeki eşi Zehra Taşkesenlioğlu’na ilişkin şahsî bilgileri organize suç örgütü lideri ile paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamalarıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir