Osman Kavala’dan Nermin Abadan Unat mesajı: Saraçhane’ye gitmesi hepimiz için tarihi bir uyarı

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet mahpusa mahkûm edilen ve 5 yıldır ceza konutunda olan iş insanı Osman Kavala, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen mahpus cezası destek için Saraçhane’ye giden 101 yaşındaki Prof. Nermin Abadan Unat için, “Bu davranışı tarihi bir uyarı” dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu hakkında YSK üyelerine hakaret gerekçesiyle verilen 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası ve mutlaklaşması durumunda uygulamaya konacak olan siyasi yasak kararının akabinde binlerce kişi İmamoğlu’na takviye için Saraçhane’de toplanmıştı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin (Mülkiye) akabinde uzun yıllar Boğaziçi Üniversitesi’nde ders veren siyaset sosyologu ve Türkiye’de bağlantı biliminin öncülerinden 101 yaşındaki Prof. Nermin Abadan Unat da Ekrem İmamoğlu’na takviye için Saraçhane’deki mitinge gitmişti.

TIKLAYIN – Saraçhane’de bir efsane; 101 yaşındaki ‘hocaların hocası’ Prof. Nermin Abadan Unat da İmamoğlu’na dayanak mitingine gitti

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası alan iş insanı Osman Kavala, Unat’ın Saraçhane’yi ziyareti sonrası eşi Ayşe Buğra aracılığıyla gazeteci İsmail Küçükkaya’ya bir not gönderdi.

Kavala’nın gönderdiği notta şu tabirler yer aldı:

“Hepimizde infial yaratan İmamoğlu kararından sonra Nermin Abadan Unat’ın Saraçhane’ye gelmiş olduğunu öğrenmek beni çok etkiledi. Nazi periyodunu yaşamış ve gelişmiş bir hukuk sistemine sahip olan Almanya’da yargının ne hale geldiğine şahit olmuş bir bilim insanı olan Nermin Hanım’ın bu davranışının hepimiz için tarihi bir ihtar olduğuna inanıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir