İyi Partili Özkan’dan, İBB’ye ‘çöpünü toplamaktan aciz’ diyen Bakan Soylu’ya yanıt: Sayın Bakan, Büyükşehir Belediyeleri çöp toplamaz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Güzel Partili Küme Başkanvekili İbrahim Özkan, bir yayında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, ‘çöpünü toplamaktan aciz bir belediye başkanı’ yorumunu yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sosyal medya hesabından karşılık verdi. Özkan iletisinde, “Sayın Bakan Büyükşehir Belediyeleri çöp toplamaz. Çöpleri ilçe belediyeleri toplar. Belediye işleri konusunda öğrenmek istediğiniz bahislerde bana DM den yazabilirsiniz” ifadelerini yazdı.

İçişleri Bakanı Soylu, “16. Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi Toplantısı” sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. İBB Başkanı İmamoğlu hakkında verilen mahkumiyet kararına ait, “Burada katılaşmamış, daha şimdi adımları olan bir yargı kararı var. Bir evvelki mahkeme safhasında da bugün yapılanlar da tam manasıyla Anayasa’nın 138. unsuruna terstir. Yargının bundan sonraki süreçlerini ve Anayasa ile teminat altına alınan yargının kendi unsurlarına nazaran karar verme anlayışını etkilemeye çalışmaktır.” diyen Soylu, kelamlarını İBB’yi ve İmamoğlu’nu amaç alarak şöyle sürdürdü:

“Çöpünü toplamaktan aciz bir belediye başkanı, İETT otobüslerini çalıştırmaktan aciz bir belediye başkanı, belki de tarihin İstanbul’daki en aciz belediye lideri. Bütün bu yapamadıklarını ‘Acaba hukukun verdiği karar üzerinden örtüp öteki bir adım atabilir miyim?’ Siyasette her şey halkın önünde olur ve halk her şeyi görür.”

“Çöpleri ilçe belediyeleri toplar”

Bakan Soylu’nun sözlerine sosyal medya hesabından cevap veren İBB’nin Âlâ Partili Küme Başkanvekili Özkan, Soylu’ya çöplerin büyükşehir belediyesi tarafından değil ilçe belediyeleri tarafından toplandığını hatırlattı. 

Soylu’nun kelamlarını toplumsal medya hesabından alıntılayan Uygun Partili Özkan, paylaşımında şu tabirlere yer verdi. 

“Sn. Bakan Büyükşehir Belediyeleri Çöp toplamaz. Çöpleri ilçe Belediyeleri toplar. Belediye işleri konusunda Öğrenmek istediğiniz mevzularda bana DM den yazabilirsiniz”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir