İstanbul’da kurban pazarlarında denetim

Kurban Bayramı öncesinde İstanbul’daki kurban pazarlarında kontroller sürüyor.

Bahçelievler Çobançeşme mahallesinde kurulan süreksiz kurban satış yerinde, İstanbul Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca tarafından hijyen kurallarına ahenk ve satış için gerekli evraklara ait kontrol yapıldı.

İstanbul Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sıhhati ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Harun Sivrikaya, Bahçelievler İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Levent, Bahçelievler Belediyesi Sıhhat ve Veteriner İşleri Müdürü Tibet Bayhan ile Bahçelievler İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Resmi Veteriner Tabipleri eşliğinde kurbanlıklar tek tek denetim edildi.

Karaca, kontrollerde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tarım Cebimde” uygulamasını kullandı. Karaca, 29 Mayıs tarihinden itibaren, bin 500 büyükbaş, 4 bin civarında da küçükbaş hayvanın geçişine müsaade verilmediğini, yaklaşık 7 milyon lira idari para cezası uygulandığını açıkladı.

“HERHANGİ BİR SORUN OLDUĞUNDA KARANTİNA ÇADIRINA ALINIYOR”

Kurban yerlerinde hastalıklı hayvanlar için karantina yerlerinin de bulunduğunu tabir eden Karaca, “Bu Bahçelievler’deki pazarımız. Burada yaklaşık 177 çadırımız var. Ona nazaran hesapladığımızda 2 bin civarında hayvan var pazarımızda. Şu ana kadar yarıdan fazlası satılmış. Hayvanın sıhhat durumuna bakılıyor. Rastgele bir sorunu var mı? Aşırları var mı? Her hayvan için pasaport var zati. Orada bütün bilgiler var. Doğduğu işletme, doğum tarihi, ırkı, cinsiyeti var. Yapılmış olan aşılar da var. Bütün bilgileri mevcut. Bunların denetimleri yaptıktan sonra pazara alıyoruz. Pazarda da, İlçe Tarım Müdürlüğü, Vilayet Müdürlüğü, belediye veterinerliğinden arkadaşlarımız denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Hayvan pazarları daha öncesinden zati aşikâr bir puanı geçtikten sonra kurulabiliyor. Bütün dokümanlar inceleniyor. Rastgele bir sorun olduğunda karantina çadırımız var, karantina çadırına alınıyor.” dedi.

“YAKLAŞIK 7 MİLYON LİRA İDARİ PARA CEZASI KESİLDİ”

29 Mayıs’tan itibaren yaklaşık 7 milyon lira idari para cezası kesildiğini açıklayan Karaca, “ Yol denetimlerinde şu ana kadar yaklaşık bin 500 büyükbaş, 4 bin civarında da küçükbaş hayvanın geçişine müsaade vermedik, karantina ünitesine aldık ve yaklaşık 7 milyon lira idari para cezası uyguladık.” dedi.

Kurban hareketleri ağırlaştığı için 29 Mayıs’tan itibaren kontrolleri sıklaştırdıklarını söz eden Karaca, çalışmaların son gün kadar devam edeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir