Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan büyüme mesajı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ek bütçe kanun teklifine ait TBMM Genel Kurulu’nda bilgi verdi. Yılmaz, 2022 yılında yüzde 3.5 yerine yüzde 1.5 bütçe açığı ile yılı kapattıklarını söyleyerek, “2023 yılı bütçe maksat ve iddialarımız 2022 yılının ikinci yarısındaki makroekonomik beklentilerimiz çerçevesinde belirlenmişti. Lakin global seviyede süren yüksek enflasyon, tedarik zincirindeki aksaklıklar, fiyatlarındaki dalgalı seyir Rusya-Ukrayna savaşı, son yaşadığımız zelzele felaketi makroekonomik görünüm ve var sayımlarda önemli değişimlere yol açmıştır. Şubat ayında yaşadığımız asrın felaketi Kahramanmaraş ve Hatay merkezli zelzeleleri izlerini silmek için başlattığımız çalışmalar kamu harcamalarında değerli artışlara yol açmıştır. Sarsıntının yol açtığı yıkımın maliyeti yaklaşık 104 milyar olarak hesaplanmıştır” tabirlerini kullandı.

Yılmaz, Türkiye iktisadının toparlanma dönemine girdiğini belirterek, “Salgın sonrası devirde artan yatırım, istihdam ve verimlilik ve buna bağlı olarak potansiyel büyüme artış kaydederek, salgın devrindeki kayıplar telafi edilmiştir. Türkiye 2021 11.4, 2022 yılında ise 5.6 büyüyerek gelişmiş ülkelere yakın büyümüştür. 2020-2022 periyodunda dünya iktisadı yüzde 2 civarında büyürken Türkiye iktisadı ortalama yüzde 6’nın üzerinde büyüme performansı sergilemiştir. Şubat ayında gerçekleşen son yüzyılın en büyük sarsıntı felaketi kıymetli insani ve ekonomik yıkıma yol açmış, ekonomimiz bu yıkıcı tesirlere karşın 2023 yılının birinci çeyreğinde yüzde 4 salgın sonrası kesintisiz büyüme eğilimini devam ettirmiştir” dedi.

Yılmaz, “Uluslararası Ödemeler bankası bilgilerine nazaran, kamu borcumuzun ulusal gelire oranı yüzde 32’dir. Gelişmekte olan ülkelerin yüzde 65.3, gelişmiş ülkelerin oranı yüzde 108.7’dir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir