Bursa’da, tekstil fabrikasındaki yangın, 42 saat sonra söndürüldü

Nilüfer ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir dokuma fabrikasında Salı günü saat 19.00 sıralarında yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ve sıhhat takımı sevk edildi. Fabrika çalışanları tahliye edilirken, itfaiye grupları alevlere müdahale etti. Alevler kısa müddette büyüyüp, fabrikadaki polyesterlere sıçradı. Bunun üzerine bölgeye Orman Bölge Müdürlüğü ve AFAD grupları ile Vilayet Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TOMA’lar da destek olarak gönderildi. Çalışmalara Bursa’nın 17 ilçesindeki itfaiye takımları ile İstanbul, Yalova, Kocaeli, Eskişehir, Balıkesir ve Bilecik’ten bölgeye sevk edilen itfaiye grupları de dayanak verdi. Orman Bölge Müdürlüğü’ne ilişkin bir yangın söndürme helikopterinin de katıldığı çalışmalarda 507 işçi ve 128 araç misyon aldı. Dumandan etkilenen 12 bireye sıhhat grupları müdahale etti.

OKUL TATİL EDİLDİ

​Fabrikanın yakınındaki Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yurdunda kalan öğrenciler önlem maksadıyla tahliye edilerek, diğer pansiyonlara yerleştirildi. Gökyüzünü kaplayan duman kentin birçok noktasından görüldü. Yangın nedeniyle okul bir günlüğüne tatil edildi.

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Tekstil materyallerinin depolandığı bodrum katta başlayan yangında, 90 bin metrekare kapalı alana sahip olan 3 katlı fabrika büsbütün çöktü. Fabrikanın orta kısmında süren yangın, 42 saat sonra, bugün saat 13.00 sıralarında denetim altına alındı.

Fabrikada soğutma çalışmaları sürerken, etraf vilayetlerden destek olarak gelen takımlar de yangının sönmesiyle birlikte vazife yerlerine döndü.

Fabrikanın taban katında elektrik kontağından çıktığı varsayım edilen yangınla ilgili Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılan soruşturma sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir