Bu fotoğraf, ölümün eşiğindeki bir yıldıza ait… ‘Hiç böyle görmemiştik, çok heyecan verici’

Webb’in çektiği fotoğraf, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından Texas’taki Austin Fuar Merkezi’nde yapılan South by Southwest aktifliği esnasında yayınlandı.

‘İLK VE AZ İMGELER ARASINDA’

Webb’in yıldıza ait tespiti, “2021’in sonlarında faaliyete geçişinin akabinde yakaladığı birinci ve az manzaralar arasında” yer aldı.

Webb’in kızılötesi kameraları, 15 bin ışık yılı uzaklıktaki devasa sıcak yıldızın vefatı öncesinde uzaya püskürttüğü gaz ve toz bulutunu yakaladı.

AÇMIŞ BİR KİRAZ ÇİÇEĞİ GİBİ

“Açmış bir kiraz çiçeği” üzere mor renkte parıldayan gaz ve toz bulutunun, yıldızın üst katmanlarında bulunan unsurlardan oluştuğu ve mevti öncesinde uzaya dağıldığı belirtildi.

YILDIZIN VEFATINDAN EVVELKİ SON SAFHA

Bilim insanları, bu safhanın yalnızca kimi yıldızlarda görüldüğünü ve yıldızın “süpernova” denilen patlamayla vefatından evvelki son safha olduğunu açıkladı.

Projeye katılan Avrupa Uzay Ajansı bilim insanı Macarena Garcia Marin, “Bu safhayı daha evvel hiç bu türlü görmemiştik, çok heyecan verici.” dedi.

GÜNEŞ’TEN 30 KAT BÜYÜK

NASA, Yay (Sagittarius) Takımyıldızı’nda bulunan ve “WR 124” olarak da bilinen yıldızın, Güneş’ten 30 kat büyük olduğu ve şimdiye kadar uzaya Güneş’in kütlesinin 10 katı husus püskürttüğünü açıkladı.

Hubble Uzay Teleskobu’nun da daha evvel yıldızın bu safhasının fotoğrafını çektiği lakin imgenin, Webb’in yakaladığı ayrıntıları içermediği, gaz ve toz bulutunun “bulanık bir ateş topu” üzere göründüğü belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir