2023 Vergi affı çıktı mı? Vergi affı borç yapılandırma nasıl yapılacak? Vergi affı başvuru tarihleri, şartları, sorgulama ekranı

Vergi affı borç yapılandırma müracaat süreci vatandaşlar tarafından takip ediliyor. Vergi Affı düzenlemesi kapsamında 31 Aralık 2022 öncesine ilişkin vergi, prim, idari para cezası, tahsil kredileri, trafik cezaları 48 eşit taksitte ödenebilecek. Pekala 2023 Vergi affı çıktı mı? Vergi affı borç yapılandırma nasıl yapılacak? İşte vergi affı müracaat tarihleri, kaideleri, sorgulama ekranı…

2023 Vergi Affı çıktı mı? Vergi affı Resmi Gazete’de yayımladı mı?

‘Bazı Alacakların Yine Yapılandırılması ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhuriyet tarihinin kapsamlı borç yapılandırma düzenlemesi ile vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, vilayet özel yönetimleri, trafik cezaları, ehliyet affı, otoyol cezaları ve belediyelere olan tüm borçları yapılandırılacak.

Hangi borçlar vergi affı kapsamında?

Tüm vergi, prim, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları ve daha evvel hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan isimli para cezaları, idari para cezaları, tahsil kredisi borçları, destekleme primi borçları da yapılandırma kapsamında yer alıyor. Belediyelerin emlak vergisi, su borçları da dâhil olmak üzere tüm alacakları, oda ve borsaların, birliklerin aidat borçları da yapılandırılabilecek.

Vergi affı müracaatları başladı mı? Vergi affı borç yapılandırma nasıl yapılacak?

Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın https://www.gib.gov.tr/ internet adresinden kullanıcı kodu ve şifre, e-Devlet şifresi ya da anında kayıt olarak yahut e-Devlet üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi’ne giriş yapılarak bağlı olunan vergi dairesine şahsen yahut posta yoluyla müracaat yapılabilir.

Diğer vergi daireleri aracılığıyla da gerçekleştirilebilir. Birden fazla vergi dairesine borcu olanlar her bir vergi dairesi için başka farklı başvuracak.

Vergi affı müracaat son tarih ne vakit?

Vergi Affı düzenlemesi kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar 31 Mayıs 2023 tarihine kadar müracaatlarını yapabilecek.

Vergi affı birinci taksit ödeme tarihi ne zaman?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, SGK, Ticaret Bakanlığı, vilayet özel yönetimleri, belediyelere ödenecek fiyatların birinci taksiti 30 Haziran’a kadar, öteki taksitler de bu tarihi takip eden aylık periyotlar halinde azami 48 ay eşit taksitte ödenebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir